środa, 6 lutego 2019

Wszystko się zmienia - Rewolucja Neolityczna

Koniec zlodowaceń:

Kiedy ok. 10tys lat p.n.e. skończyła się epoka lodowcowa, klimat w Europie zmienił się bardziej korzystny dla ludzi. Przez nowe warunki życia rozwinęły się techniki łowieckie. Warunki te również sprzyjały osiedlaniu się ludzi i polowań.

Rewolucja neolityczna:

Był to proces przechodzenia ludzkości od łowiectwa-zbieractwa i koczownictwa do produkcji żywności, czyli rolnictwa i hodowli, oraz do osiadłego trybu życia, trwający w naszym kręgu cywilizacyjnym w latach ok. 10 000 – 4000 p.n.e.Rewolucja neolityczna rozpoczęła się na obszarze tzw. Żyznego Półksiężyca na Bliskim Wschodzie, gdzie występowali dzicy przodkowie wielu współczesnych roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych. Nowe umiejętności rozprzestrzeniły się na zachód, południe i wschód – do Europy, Afryki i Azji Południowej. W kilku innych miejscach globu (Azja Wschodnia, niektóre rejony Ameryki, Nowa Gwinea) rolnictwo, a niekiedy i hodowla zwierząt, rozwinęła się niezależnie.

Pierwsze osady i budowle megalityczne:

Gdy pierwsi rolnicy osiedlili się na Bliskim Wschodzie wybudowali sobie domy głównie z drewna czy gliny choć zdarzały się także domy z cegły. Budynki stawiane obok siebie zaczęły tworzyć osady. Ludzie żyjący tam wytwarzali własne narzędzia, naczynia a nawet i ubrania. Po pewnym czasie gdy ludzie zaczęli wymieniać się owocami swojej pracy narodził się handel.
W neolicie ludzie zaczęli wznosić ogromne kamienne konstrukcje zwane megalitami które zachowały się do dziś i możemy je oglądać na Wyspach Brytyjskich, w Irlandii i  we Francji.
W Europie powstawały zarówno menhiry (megality zbudowane z jednego dużego głazu) oraz dolmeny (megality zbudowane z wielu ogromnych bloków).

Początek wytopu metali:

Po epoce kamienia rozpoczęła się epoka brązu (3400r. p.n.e.) kiedy to właśnie z brązu zaczęto wytapiać narzędzia. Pod koniec II tysiąclecia p.n.e. nastała epoka żelaza gdy na Bliskim Wschodzie odkryto sposób wytopu tego metalu. Niestety czynność ta była o wiele trudniejsza od wytopu brązu gdyż żelazo topi się w dużo wyższej temperaturze. żelazne narzędzia i broń okazały się być dużo trwalsze i twardsze od wyrobów z brązu. Ruda żelaza okazała się także łatwiejsza do zdobycia  i ludzie nie musieli "marnować tyle hajsu" na sprowadzenie surowca jak było w przypadku rudy miedzi i cyny. Dzięki narzędziom z żelaza nastąpił rozwój rolnictwa, rzemiosła i wojsk. Zelazna broń łatwiej pokonywała brązowe miecze. Tajemnicą był sposób obróbki i produkcji żelaza przez co kowali darzono wielkim szacunkiem. Sami kowale przekazywali swoją wiedzę z pokolenia na pokolenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Demokracja w Atenach

F orma ustroju polis ateńskiej , położonej w greckiej krainie Attyce . Zazwyczaj uważa się, że trwała od początków VI do połowy IV wieku ...