wtorek, 1 stycznia 2019

Czym jest historia i inne czyli lekkie wprowadzenie

Zacznijmy od tego czym jest historia i bardzo dokładnie mogłabym to opisać ale takich opisów chyba średnio byście chcieli.
Powiedzmy więc sobie szybko historia jest nauką (normalnie szok.mp4) o człowieku w określonym czasie i przestrzeni. Wiem powiało nudą ale dzisiaj trochę tak będzie. 
Przejdźmy może do czegoś innego mianowicie źródeł historycznych a są to materialny ślad przeszłości człowieka. Ale dobra to nie tak, że jest tylko definicja nie nie.
Źródła te dzielimy na: pisanie i niepisane.
  
W naszej historii występuje także podział na ery czyli taki długi okres czasu który zapoczątkowało ważne wydarzenie. Wszystko to jest potrzebne tylko pytanie czy wszystkim. Nie wiem bo nikt mi nie odpowiedział na to pytanie. Więc wyróżniamy 4 ery:
1. Era chrześcijańska czas w niej liczymy od narodzenia Chrystusa 
2. Era muzułmańska w której czas liczymy od Hidżdy czyli ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny w roku 622
3. Era grecka gdzie czas liczy się od Pierwszych  Igrzysk (776r p.n.e.)
4. Era rzymska w tej zaś czas liczymy od założenia Rzymu czyli jak wiadomo roku 753 p.n.e.

Jeżeli powiedzieliśmy sobie o erach to należy też pamiętać o epokach bo są one dość istotne.

Na powyższym wykresie przedstawiono podział na epoki ale wytłumaczmy sobie te daty pierwsza jest data kończąca prehistorię a rozpoczynająca starożytność czyli lata między                                       3000 a 4000 rokiem p.n.e. jest to rok wynalezienia pisma.
Kolejną istotną datą jest rok 476 czyli upadek Cesarstwa Zachodnio-rzymskiego.
Roku początku nowożytności przedstawiać nie trzeba choć może przypomnę, że jest to rok 1492         i odkrycie Ameryki przez tego niby Polaka Krzysia Kolumba ale o nim może innym razem. Ostatnia epoka trwa wciąż i jest to współczesność zapoczątkowana w 1918 zakończeniem I wojny światowej czyli tzw. "Wielkiej Wojny''.

Ostatnim nudnym podtematem jest liczenie wieków dla niektórych może łatwa rzecz dla niektórych trudna. Nie będę o tym pisać za dużo bo już wam się pewnie nie chce czytać więc w wielkim skrócie. Jako przykład weźmy sobie iście Polską datę czyli rok 1410 (bitwa pod Grunwaldem) dobra rok rokiem ale który to wiek XIII, XIV czy może XV odpowiedź to rok 1410 to wiek XV. Chodzi o to, że bierzemy pierwszą cyfrę jeżeli jest to liczba 3-cyfrowa lub 2 pierwsze cyfry jeżeli jest to liczba 4-cyfrowa i dodajemy 1 dlatego:
966r. będzie liczony jako 9+1=10 więc jest to wiek X
a 1410 będzie liczony jak 14+1=15 więc jest to wiek XV. 
I to cała filozofia liczenia wieków myślę, że wytłumaczyłam to dość jasno. Przypomnę wam też jedną rzecz taką ważną nie serio to jest ważne a nauczyciele czy kto to tam u was jest będą bardzo źli jak zrobicie to źle. Chodzi mi o to, że wieki zapisujemy w systemie rzymskim a nie arabskim.
Dobra to na tyle z tej lekcji a następna już za 2 tygodnie.
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Demokracja w Atenach

F orma ustroju polis ateńskiej , położonej w greckiej krainie Attyce . Zazwyczaj uważa się, że trwała od początków VI do połowy IV wieku ...