piątek, 23 sierpnia 2019

Demokracja w Atenach

Forma ustroju polis ateńskiej, położonej w greckiej krainie Attyce. Zazwyczaj uważa się, że trwała od początków VI do połowy IV wieku p.n.e., z przerwami w V wieku p.n.e. Według niektórych ocen, w Atenach okresu Peryklesa, obywatele z prawem głosu (demotes) stanowili około 40 tysięcy, spośród około 120 tysięcy ogółu ludności. Było to jedno z większych miast, gdyż w tamtych czasach sporej wielkości miasta liczyły ok. 10 tys. obywateli. Państwo to było pierwszą i w czasach starożytnych najważniejszą z demokracji. W języku greckim słowo „demokracja” od starożytności do dziś pełni też funkcję określenia republika
Jest to definicja Demokracji Ateńskiej na Wikipedii i nie jest ona błędna ale po co się tak rozpisywać skoro można ją opisać w dwóch słowach: rządy ludu.
No dobra to już wiemy cos o tej demokracji warto wiedzieć, że obywatele Aten tworzyli EKLEZJĘ czyli zgromadzenie ludowe. Zbierało się nawet kilka razy w roku i mogło w nim uczestniczyć nawet 40,000 ludzi. Obywatele mogli tam prezentować własne pomysły ustaw czy poprawek. Najlepsi mówcy czyli tacy którzy posiadali największa przychylność ludu nazywani byli demagogami.
A jak wyglądało społeczeństwo Aten?

Społeczeństwo dzieliło się na dwie grupy:
- obywateli
- mieszkańców

Obywatelami mogli nazywać się tylko mężczyźni, którzy większość czasu spędzali w pracy lub na agorze.
Mieszkańcami zaś były kobiety, niewolnicy oraz cudzoziemcy.

Jako ciekawostkę mogę wam powiedzieć, że kobiety zajmowały się głównie dziećmi i domem wiem to nie jest bardzo zaskakujące ale.... co jeśli kobiety opuszczały dom jedynie w czasie świąt religijnych i pogrzebów.

Drugą ciekawostką jest temat Ostracyzmu czyli prawa które polegało na:
Gdy podczas eklezji uznano, że dany Ateńczyk jest wrogiem demokracji odbywało się głosowanie.
Podczas niego na glinianych skorupkach imię Ateńczyka, ten który otrzymał najwięcej głosów musiał opuścić Ateny na 10 lat. No dobra ale czemu ostracyzm po prostu od nazwy oznaczającego skorupę. 

Dobra ostatnim punktem jest życie na agorze opisane na fotografii mojego wykonania czyli jednym słowem przepraszam za jakość;))))


DO ZOBACZENIA JUŻ NIEDŁUGO 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Demokracja w Atenach

F orma ustroju polis ateńskiej , położonej w greckiej krainie Attyce . Zazwyczaj uważa się, że trwała od początków VI do połowy IV wieku ...